Protože paničku zajímalo, čím vším její oko potěší útulek ve Znojmě - Příměticích, kam putovaly celkem dvě krabice ušitých oblečků plus několik dek, naplánovala si cestu tímto směrem, konkrétně 13.února 2010...

Pohled na řadu kotců vpravo a řádku pouhých boudiček vlevo

Vnější brána skýtá pohled ničím významným nelišící se od vrat jiných útulků. Stejně tak řada venkovních kotců vybavených stejným počtem bud jako jejich psích obyvatel je tak nějak standard v psích azylech. Z velkého kotle vytápěného klasicky dřevěnými poleny se linula vůně masa libá především pro budoucí chlupaté strávníky. Masitý obsah maxihrnce smíchaný s nakrájenými rohlíky či těstovinami prozrazoval, že hlad je v tomto útulku spíše neznámý pojem.

Ošetřovatelky se musejí každý den co ohánět, ať už v horku nebo v mrazu, aby nakrmily takovou hordu pesanů, všechny poctivě nechaly vyvenčit a vůbec aby jim zpříjemnily to často předlouhé čekání na pánečka. Jim patří chvála a poděkování za obětavost na prvním místě.

Pohled na pět psích bud bez sebemenšího výběhu

Podrobnější pohled kolem sebe ale už vyvolává nevěřícný údiv, konkrétně zaměřený na sedm osamocených psích boudiček jen o málo větších než jejich obyvatel. Do miniaturního bydliště světlo propouští pouze přední mříž, která pejska odděluje od vnějšího světa plného nejen nástrah, ale také potenciálního pomazlení, podrbání a vlídné náruče. Vyváží toto všechno střecha nad hlavou a plná miska žrádla?

Pejsci, kteří třeba i roky žijí v této neplnohodnotné ubikaci, by si upřímně zasloužili milovaného pánečka, který bude jen jejich. Srdce pukalo nad nechutí Zoubka vrátit se po docela krátkém protáhnutí ztuhlých údů zpátky do tohoto "vězení" a na dlouhé hodiny.

Takhle nejen Zoubek žije prý už celé roky! V pidiboudičce bez kotce umožňující leda přespání či odpočinek. Je nabíledni, že útulky musejí před vydáním každou korunu několikrát převrátit v ruce, ale pokud zde pes musí bydlet roky, je to smutné.

Čelní pohled do boudičky bez kotce - Zoubek

Zoubek koukající na svět skrz mříže své boudy

Obdobný osud v podobě živoření v malé boudičce se tehdy týkal aspoň pěti dalších psů. Moje poznatky a snímky poplatné té době se ale mohou diametrálně lišit od současnosti. V létě 2010 došlo ke změně webmastera útulkových stránek včetně přechodu na vlastní doménu a jak to v tomto útulku momentálně vypadá, nemám představu.

Montování nových kotců

Pejsci v boudičkách zcela jistě dopředu netušili, že v sobotu 13.března 2010 dostanou "dekret" na zbrusu nový kotec, každý svůj vlastní. Obětavá pomocnice tohoto útulku, Jana Gorčíková (bývalá webmasterka), z vlastní iniciativy uspořádala mezi přáteli finanční sbírku a za vybrané peníze nechala vyrobit a posléze namontovat celkem 5 krásných kotců. Za to jí patří velikánské poděkování a upřímný obdiv, neboť především díky ní si už boudičkáři mohou protahovat svoje tlapky i mimo boudu, kdykoli se jim zachce.

Fotografie níže nafotila Jana G. a přestože byly do kotců umístěny původní opotřebované boudy, je vidět, že pejsci si své životní prostředí o poznání zlepšili.

Zoubek a Bufík

Zoubek a Bufík v novém kotci

Boreček

Boreček v novém kotci

Standa

Standa v novém kotci

Zakoupení a montáž těchto pěti nových kotců se postavilo na pomyslnou startovní čáru plánované velké rekonstrukce v útulku. Renovace stávajících ubikací i úpravy v ostatních prostorech spolknou hodně peněz a jestliže se kdo rozhodnete přispět za tímto účelem jakoukoliv částkou, budiž vám odměnou pocit, že mnohdy velmi dlouhé čekání na toho pravého pánečka bude pro svěřence útulku příjemnější a snesitelnější.